Če se zaradi stalnega stresa počutite nemočne, razočarane in popolnoma izčrpane, potem je velika verjetnost, da ste na poti k izgorelosti. Seznanite se z vzroki in simptomi, saj se boste tako z njo učinkovitejše spopadali.
Svetovna zdravstvena organizacija je izgorelost registrirala kot novo bolezen sodobnega časa, zato je prav, da ji namenimo nekaj svoje pozornosti. posamezniki, ki trpijo za izgorelostjo lahko trpijo za resnimi psihičnimi in zdravstvenimi težavami, zato jo je potrebno resno jemati.
Kazalo strani:
Vzroki za izgorelost
Izgorelost oziroma burnout je stanje čustvene, fizične in psihične izčrpanosti, ki je najpogosteje posledica fizične in psihične preobremenjenosti. Ta pogosto izvira iz delovnega okolja ali v primeru, da se nam nakopičijo številne obveznosti, katere le s težavo uresničujemo.
Druge težave, ki so povezane z izgorelostjo, so lahko povezane tudi z vašim življenjskim slogom in osebnostnimi lastnostmi. To, kar počnete v prostem času in vaš pogled na svet, ima namreč prav tako pomembno vlogo, ko je govora o stresu.
Simptomi izgorelosti
Večina od nas ima dneve, ko se počutimo nemočne, preobremenjene ali necenjene, kar pa še ne pomeni, da se soočamo z izgorelostjo. Če pa se tako počutite večino časa, pa ste morda že na poti k izgorelosti.
Simptomi izgorelosti so lahko:
- čustveni: občutek nemoči, neuspeha in poraženosti, odmaknjenost, izguba motivacije, vedno bolj ciničen in negativen pogled
- telesni: utrujenost in izčrpanost, pogostejše bolezni, pogosti glavoboli, sprememba apetita in spalnih navad;
- vedenjski: umik od odgovornosti, izolacija od drugih ljudi, odlašanje z raznimi opravili, prenašanje frustracij na druge.
Kako se spopadati z izgorelostjo?
Za uspešno zdravljenje izgorelosti je ključnega pomena, da pravočasno prepoznate simptome, saj je tako manjša verjetnost, da bi burnout vodil v resnejše zaplete. Zato je potrebno takoj, ko opazite katero od zgoraj omenjenih težav, ustrezno ukrepati in celo spremeniti svoje navade:
- poskrbite za dovolj spanja,
- razmislite o različnih možnostih reševanja vaših težav,
- bodite redno telesno aktivni in poizkusite z raznimi sprostilnimi dejavnostmi,
- uporabite različne tehnike meditacije,
- piščite ravnovesje med delom, družino in hobiji,
- ponovno ocenite svoje prioritete v življenju,
- poskrbite za zdravo in uravnoteženo prehrano,
- poiščite strokovno pomoč.
Ostale objave iz iste kategorije:
- Tipični simptomi, ki kažejo na stres
- Pogosta težava z vidom
- Alergije pri psih – osnovne informacije
- Vaša osebna spletna svetovalka za dojenje
- Psihoterapija lahko pomaga na različnih področjih
- Magnezijev citrat je ena boljših oblika magnezija
- Zobozdravnik v Ljubljani omogoča celostno zdravljenje zob ter obzobnih tkiv